Hen daleko, za górą, za rzeką istnieje kraina którą zowią „Grafika”. O urokach jej rozprawiać nie będziemy, przyjrzymy się za to bliżej jej mieszkańcom. Grafikę zamieszkują dwa plemiona o różnym pochodzeniu i charakterze, a każde z nich wyspecjalizowało się w innej dziedzinie. Nad Rastrami i Wektorami, bo tak zwą się owe plemiona, panuje Król Grafik (mało wyszukany tytuł, ale nie mnie oceniać) . Dobry Król znał swoich poddanych i dobrze wiedział jak najefektywniej wykorzystać mocne strony jednych i drugich, by cała kraina żyła w harmonii i dobrobycie. A Ty? Czy chciałbyś zostać Królem Grafiki? Jeśli tak, to pora poznać bliżej swoich poddanych.

Plemię Rastrów

Rastry są olbrzymim plemieniem, o ciekawej kulturze. Pojedynczy członek tego plemienia to PIKSEL, który ma oczywiście swoje „Imię” i „Nazwisko”, w tym wypadku JASNOŚĆ i KOLOR. Jednak to co mnie w nich najbardziej fascynuje to fakt, że wszystkie są tej samej wielkości!  Wspaniałe! Piksel nigdy nie przytyje 🙂

rastry

Jako hipotetycznie przyszły władca Grafiki musisz wiedzieć (warto sobie w tej chwili wyciągnąć coś do notowania), że (na serio warto to zanotować) Piksele w dzieciństwie przeszły szkolenie wojskowe i ten fakt zapisał się wyraźnie w ich psychice. Jedyne co potrafią to stać na baczność w ściśle wyznaczonym miejscu. Każdy Piksel zna swój unikalny rząd i szereg, i nie przesunie się z niego nawet o pół kroku. Dzięki tej zdolności plemię Rastrów opanowało fotografię.

Z uwagi na swoją nieskalowalną wielkość nie najlepiej wychodzi im projektowanie. Tam, gdzie obraz musi być ostry jak brzytwa (np. logotypy) lepiej od nich sprawdzają się jednostki specjalne Wektorów.

Plemię Wektorów

Jako osoba lubiąca matematykę od razu pokochałem KRZYWE i ŚCIEŻKI, i to najczęściej z tymi spryciarzami staram się współpracować. Najmniejszym członkiem plemienia jest Krzywa, czyli kreska, która ma swój ściśle określony początek i koniec. Grupa kilku krzywych trzymających się za ręce to Ścieżka. Jeśli Ścieżka jest domknięta (czyli nie możesz wskazać gdzie się zaczyna i gdzie kończy) tworzy Obiekt. Obiekty, Krzywe i Ścieżki mogą inaczej niż Piksele nachodzić na siebie. Ustawiają się wtedy jeden nad drugim i tworzą coś na wzór kolarzu. Jednak to co mi się w nich podoba najbardziej to fakt, że zawsze są ostre jak brzytwa, bez względu na to jak bardzo by się do nich nie przybliżyć.

wektory

Krzywe to najlepszy przyjaciel projektanta, z ich pomocą przełożysz na „papier” każdy pomysł, a jeśli po jakimś czasie dojdziesz do wniosku, że należy w nim dokonać poprawek, wystarczy że zmienisz właściwości danego obiektu, ot to takie proste 🙂

Ważne pytanie

Często spotykam się z pytaniem „Co jest lepsze, ‚rastry’ czy ‚wektory’?”, odpowiedź jest tylko jedna i niezmienna od lat: to zależy. Zanim zabierzesz się do projektowania, edycji etc. musisz odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie (zajebiście ważne): jaki efekt chcesz uzyskać? Następnie spójrz na swoją krainę i zastanów się, którzy poddani pomogą Ci szybciej, a przy tym mniej się zmęczą.

Jeśli podobał Ci się ten tekst, możesz dać like’a, udostępnić go na facebooku, dodać się do newslettera (spokojnie ja tez nienawidzę spamu) i zasubskrybować mój kanał na youtube, bo już niebawem ruszamy ze strefą szkoleniową gdzie wspólnie będziemy uczyć się edycji grafiki! Warto więc być na bieżąco z informacjami. 🙂

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *